Ligonių kasos kompensuos modernius protezus

Privalomojo sveikatos draudimo taryba pritarė šlaunies protezo su mikroprocesoriumi valdomu kelio sąnariu kompensavimui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Naujasis modernus protezas pacientams leis gyventi aktyviai, suteiks visišką saugumą ir judėjimo laisvę.

„Džiaugiamės, kad kompensuojamųjų ortopedijos techninių priemonių sąrašas netrukus pasipildys pacientų ilgai lauktu protezu. Šis protezas – tai išmani protezinė sistema, kuri kompensuoja trūkstamos galūnės funkciją ir leidžia atlikti kuo artimesnius sveikai kojai judesius. Mikroprocesoriumi valdomas kelio sąnarys reikšmingai padidina pacientų saugumą, pagerina vaikščiojimo, mobilumo, kasdieninės veiklos efektyvumą, našumą ir paciento gyvenimo kokybę bei socialinį aktyvumą“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Medicinos priemonių kompensavimo skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas.

Protezas su mikroprocesoriumi – iki šiol brangiausias kada nors ligonių kasų kompensuotas galūnės protezas. Jo bazinė kaina siekia daugiau nei 44 tūkst. eurų. Naujieji protezai PSD apsidraudusiems pacientams bus kompensuojami 100 proc.

Ligonių kasos kompensuos modernius protezus

Šlaunies protezas su mikroprocesoriumi valdomu kelio sąnariu galės būti skiriamas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems suaugusiems pacientams, kuriems nustatytas V mobilumo lygis dėl įgimto ar įgyto galūnės netekimo. Išmanųjį protezą galės skirti tik tretinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti bent vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ir bent vienas gydytojas ortopedas traumatologas. Šiuos protezus galės gaminti ir pritaikyti tik tos ortopedijos įmonės, kuriose dirbs ortopedas technologas, turintis kompetenciją patvirtinantį sertifikatą ir bus apmokytas gaminti bei pritaikyti šiuos protezu.

VLK prognozuoja, kad per metus apie 22 pacientams, kuriems nustatytas V mobilumo lygis, būtų tikslinga pagaminti ir pritaikyti šlaunies protezą su mikroprocesoriumi valdomu kelio sąnariu. Skaičiuojama, kad metinės PSDF išlaidos, skirtos šio protezo gamybos ir pritaikymo išlaidoms kompensuoti, sudarys apie 793 tūkst. eurų per metus.

Pasak VLK specialistų, PSDF lėšomis kompensuojami tik kokybiški galūnių protezai, skiriami pacientams pagal kliniškai pagrįstas indikacijas, todėl pacientai turėtų būti apmokomi šiais protezais naudotis. Tai pagerintų pacientų socialinį gyvenimą, psichoemocinę būklę ir suteiktų jiems galimybę dirbti. Todėl suaugusiesiems pirmą kartą šlaunies protezas su mikroprocesoriumi valdomu kelio sąnariu turėtų būti gaminamas ir pritaikomas pirmuoju medicininės reabilitacijos etapu. Reabilitacijos įstaiga privalės užtikrinti kvalifikuoto ortopedo technologo, gaminančio šį protezą, paslaugas.

Naujieji išmanūs protezai bus pradėti kompensuoti jau netrukus, sveikatos apsaugos ministrui pasirašius įsakymą dėl šio protezo įtraukimo į PSDF lėšomis kompensuojamų ortopedijos techninių priemonių ir medicinos priemonių bei jų bazinių kainų sąrašą.

Ligonių kasos nuolat gerina ortopedijos techninių priemonių prieinamumą neįgaliesiems, į kompensavimą įtraukdamos vis naujų, modernių, pacientams itin reikalingų brangių galūnių protezų. Pavyzdžiui, pernai PSD apdraustiems pacientams buvo pradėti kompensuoti nauji mioelektriniai dilbio protezai.

Galūnių protezams kompensuoti šiemet skirta 4,5 mln. eurų PSDF lėšų. Per metus vidutiniškai galūnių protezais aprūpinama apie 1 200 neįgaliųjų.

                                                                                                                                              

 

                                                                                                                                                          Šaltinis: Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Komentarų nėra

Parašykite komentarą