24-erių metų jaunuoliui po 8-ojo žastikaulio išnirimo – itin sudėtinga peties operacija
Iš Žemaitijos kilusiam 24-erių vilniečiui, mėgstančiam aktyvų gyvenimo būdą, po nesėkmingo šuolio per tinklinio treniruotę prireikė itin sudėtingos peties operacijos. 2021 m. vasario mėnesį „Gijos Klinikose“ Kaune jam atlikta kompleksinė, lėtinį peties sąnario nestabilumą koreguojanti endoskopinė rekonstrukcija.
Jaunuolis pasakoja, jog nuo 16-os iki 20-ties metų gana aktyviai praktikavo kovinius menus ir boksą, o pirmąkart žastikaulis išniro bebaigiant 19-uosius, treniruotės metu ruošiantis varžyboms.
„Tiksliai nežinau, kas tai galėjo įtakoti. Ar netinkama judesių technika, nepakankamai stiprūs pečių juostos raumenys, galbūt mano silpnesnis išorinės sąnario rotacijos mechanizmas?“ – svarsto pacientas, – „Nuolat galvoju, ką padariau ne taip? Kodėl man tai atsitiko?“
Lėtinį peties sąnario nestabilumą sąlygoja pasikartojantys trauminiai žastikaulio išnirimai, kurių metu pažeidžiami peties sąnario stabilumą užtikrinantys raiščiai, kremzlė ir kaulas. Taip pat tam įtakos turi ir įgimti šio sąnario anatominiai ypatumai, pvz., tampresnės nei įprastai sąnario dalių jungtys.
Peties sąnario lėtinis nestabilumas visiškai apriboja žmogaus gebėjimą naudotis ranka, o bet koks judesys gali išprovokuoti žastikaulio išnirimus, atsiranda grėsmingų komplikacijų pavojus. Peties sąnario funkcija gali būti pažeista negrįžtamai, o ateityje gali prireikti ir peties sąnario endoprotezavimo operacijos.
Po pirmojo išnirimo vaikinas prisipažįsta niekaip nesigydęs, manęs, kad savaime praeis ir priduria, – „Galbūt jeigu būčiau ką nors daręs, dabar būtų kitaip? Gal, pavyzdžiui, tuo metu imobilizavus sąnarį, jis būtų tinkamai sugijęs, ir buvo galima išvengti daugybės dislokacijų ateityje? Nebūtų prireikę operacijos?‘‘
Per pastaruosius 5-erius metus net 8-kart išniręs žastikaulis visgi privertė pagalvoti ir apie chirurginį gydymą. „Negalėjau normaliai gyventi. Bijojau staigesnį judesį padaryti, – patalynę išpurtyti ar daiktą kokį pakelti, net bėgiojimas keldavo susirūpinimą. Sąnarį nuolat mausdavo, ypač keičiantis orams, negalėdavau nei rankų už galvos sunerti, nei pagalvės apsikabinti, o taip miegoti labiausiai mėgstu,“ – guodėsi vaikinas.
Jis ilgai dvejojo, naršė internete, rinkosi informaciją bei atsiliepimus iš draugų ir pažįstamų, – „Informacijos nedaug, ją labai sunku rasti. Labiausiai teko kliautis pažįstamų rekomendacijomis. Taip keliai atvedė į „Gijos Klinikas“, kur šiuolaikiška ramiai nuteikianti aplinka, draugiška ir nuoširdi komanda, profesionalūs specialistai“.
„Operacinėje, kai jau buvo suleista ir pradėjo veikti narkozė, dar spėjau žemaitiškai pajuokaut, kad ,,vėsks yr gerai, nebijuokėt, aš esu laimyngs.“ – prisiminė iš Žemaitijos kilęs jaunuolis.
Endoskopinės peties sąnario operacijos metu, naudojant itin modernią JAV gamintojo vaizdo įrangą, instrumentus, papildomus įrengimus bei implantus, pilnai atkuriamas peties sąnario stabilumas, t.y., pacientui sugrąžinamos prarastos rankos funkcijos iki tokio lygio, koks buvo prieš traumą.
Palyginti su kitomis panašiomis peties sąnario operacijomis, ši minimaliai intervencinė artroskopinė operacija lemia trumpesnį ir lengvesnį pooperacinį laikotarpį, – pacientas jau kitą dieną po operacijos išleidžiamas namo, gali pradėti judinti ir mankštinti ranką. Imobilizacinį įtvarą, kurį teks dėvėti apie 4 savaites, galima nešioti ne nuolatos, o su pertraukomis. Tačiau kurį laiką dar reikės vengti sukamųjų judesių, kelti sunkius daiktus. Dažniausiai jau po 4-6 savaičių palaipsniui atsistato pilni peties sąnario judesiai.
„Dar laukia reabilitacinis atsistatymo laikotarpis, kurio nurodymų būtina atsakingai laikytis, siekiant kuo geresnio operacijos rezultato. Teko girdėti, kad Prancūzijoje po analogiškos operacijos praėjus 5 dienoms gimnastas vėl galėjo atsistoti ant abiejų rankų. Tačiau kurį laiką geriau pasisaugoti“, – perspėja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja. – „Didelė tikimybė, jog po sėkmingos reabilitacijos praėjus pusei metų pacientas galės sportuoti be jokių apribojimų.“
Nors apie sportinę karjerą teigia jau nebegalvojantis, – „Nenoriu kažkam kažką įrodinėti, noriu tiesiog pats sau laisvai gyventi, nebijoti atlikti tam tikro judesio, – atviravo inžinieriumi vienoje elektronikos įmonių dirbantis vyras, tačiau gydytojos žodžius dėl reabilitacijos vertina itin rimtai, – „Jeigu nerasi laiko mankštai, vėliau tą patį laiką reikės skirti gydymuisi“, – apibendrina pozityviai nusiteikęs jaunuolis.
Daugiau informacijos apie operaciją rasite ČIA.
Komentarų nėra