Kaip išvengti kojų nuovargio vasarą?

Prasidėjus vasaros malonumams bei ilgai lauktoms atostogoms derėtų pasirūpinti kojų sveikata ir patogiais batais.  Patinusios, skausmingomis nuospaudomis  paženklintos kojos –  liūdna „puošmena“,  apkartinanti kelionę  pėsčiomis ar  smagų savaitgalį.

Kas svarbu sėkmingam aktyviam poilsiui, kad jaustumėtės gerai ir patogiai, apie tai kalbamės su AB „Ortopedijos technika“ avalynės inžiniere-technologe Giedre Jacevičiūte.

 

Pradžioje buvo … sandalai

…Faraono žmona vaikščiojo basa.  Senovės Romoje atsirado sandalai, o viduramžiais  – pulenai , t. y. avalynė ilgomis nosimis.  XVIII amžiuje rūmų damos ir didikai avėjo trumpaaulius batelius. Tik XIX –ojo  amžiaus pabaigoje, atsiradus pirmosioms siuvimo mašinoms, suklestėjo avalynės gamyba. Šiandieną batų pasiūla visame pasaulyje tokia didelė,  kad išsirinkti tokius, kad derėtų grožis, patogumas ir sveikata – nėra  paprasta.

 

Tausokime kojas

Pasak „Ortopedijos technika“ inžinierės-technologės Giedrės Jacevičiūtės, pirmiausia derėtų griežtai atsisakyti ankštos ir kietos avalynės. Ji sukelia įvairių problemų: sutrikdo pėdos kraujotaką, skatina prakaitavimą, nuospaudas, tarpupirščių įtrūkimus. O šiltomis vasaros dienomis kur kas dažniau  traumuojama oda,  atsiranda pūslės, nutrynimai.

„Geri, patogūs batai, taisyklinga avalynė nuo kojų ir pėdų „nuima“ 5-10 proc. krūvio,- tai reiškia, kad vakare jūsų kojos bus mažiau pavargusios ar patinusios, nekryps kojos nykščiai. Šiltą vasarą tiek darbe, tiek atostogų metu sveikiausia ir patogiausia avėti  basutes ar lengvus batelius žema pakulne, patogios formos užkulniu.“- atkreipia dėmesį inžinierė-technologė.

Vasarą pasistenkite kuo dažniau vaikščioti basomis pajūrio smėliu, akmenėliais, miško samanomis ar pabraidyti vandenyje. Tai ne tik malonu, bet ir labai naudinga sveikatai: masažuojami visi pėdoje esantys aktyvūs taškai, stiprėja kojų raumenys, raiščiai, oda tampa  elastingesne, be to, po tokios  mankštos dingsta kojų nuovargis.

Nepamirškite vakarais palepinti kojas lengvu masažu, įtrinti antiseptinį maitinamąjį kremą.

 

Kokia avalynė patogi?

Pirmoji sąlyga renkantis batus, jie turi būti lengvi, minkštos odos, lanksčiu minkštu padu.

Vasaros sezonui derėtų rinktis atvirą modelį, kad esant aukštesnei oro temperatūrai kojos galėtų laisvai kvėpuoti. Kuo lauke karščiau, tuo avalynė turėtų būti atviresnė. Šiltuoju metų laiku patogu avėti mokasinus,- uždaro modelio ar su perforacijomis, nes jie minkšti ir patogūs. Ar eisite basi, ar su kojinaitėmis, pėda vis tiek „kvėpuoja“. Vasaros modeliai  akį traukia spalvomis, audiniais, formomis  ir puošybos elementais. Plonas, lygus padas, natūrali oda –  komforto ir gero stiliaus ženklas. Nors minkšti, lengvi ir odiniai patogūs batai, tinkantys  darbui ir poilsiui, kainuoja brangiau, tačiau geri batai,- tai ne tik gera savijauta, bet ir fizinė sveikata.

Jei itin patikę batai neatitinka ortopedų-traumatologų rekomendacijų, pataisyti situaciją gali ortopediniai vidpadžiai į batus.

 

patogūs bataiSpecialistas pataria:

  • Kasdieną  avėkite avalynę ne aukštesne nei su 2 – 4 cm. aukščio pakulne.
  • Atsisakykite kietos sintetinės avalynės (didina prakaitavimą).
  • Nešiokite lengvus, minkštus, orui pralaidžius batus.
  • Kelis kartus per dieną keiskite batus.
  • Nereikėtų ilgiau avėti  smailėjančios avalynės modelio, nes spaudžiami pirštai ir  gali vystytis „iššokęs kauliukas“.
  • Negailėkite pinigų kokybiškai odinei avalynei.
  • Batų dviračių sportui, kopimui į kalnus ar kitai sporto šakai geriausia ieškoti specializuotose parduotuvėse.
  • Rūpinkitės kasdienine kojų odos priežiūra. Naudokite specialius minkštinamuosius dezinfekuojančius kremus.

Patogūs batai turėtų atitikti šiuos reikalavimus:

  • Kietas užkulnis.
  • Suformuoti išilginiai ir skersiniai skliautai arba įdėti ortopediniai vidpadžiai į batus.
  • Neaukšta (2-4 cm.) neverčianti į priekį pakulnė.
  • Lankstus neslidus padas.
  • Koja turi jaustis tvirtai ir patogiai.
  • Batai neturi spausti kojų ar pirštų.

 

Šaltinis: Prienų ir Birštono krašto laikraštis „Gyvenimas“, Veronika Pečkienė.

 

Komentarų nėra

Parašykite komentarą