Užkirsk kelią profesinei ligai!
AB „Ortopedijos technika“ atstovai dalyvavo UAB „SDG“ organizuotoje konferencijoje „BŪKIME SAUGŪS IR SVEIKI DARBE!“.
Konferencija, vykusi Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje ir Vilniuje, skirta balandžio 28-ajai – Pasaulinei darbuotojų saugos ir sveikatos dienai – paminėti.
AB „Ortopedijos technika“ pranešėjai – Rūta Garšvienė ir Rasa Sitkevičienė – skaitė pranešimą „Fizinį darbą dirbančių žmonių sveikatos sutrikimų prevencija“.
Lietuvos profesinių ligų valstybės registro 2014 metų duomenimis, profesinių ligų atvejų daugiausiai užfiksuota Kauno, Telšių ir Šiaulių apskrityse.
Europos Komisijos duomenimis, apie 49,9 % viso laiko, kai ilgiau nei tris dienas dėl ligos neinama į darbą ir apie 60 % nuolatinio nedarbingumo / neįgalumo atvejų sudaro sąnarių ir raumenų sistemos ligos.
Profesinės ligos, susijusios su kaulų ir raumenų sistemos pažeidimais, dažniausiai nustatomos medienos (dailidės, montuotojai) ir tekstilės (audėjos, mezgėjos, siuvėjos) gamyboje bei statybos sektoriuje (suvirintojai) dirbantiems darbuotojams.
Rizikos faktoriai:
– stovimas/sėdimas darbas;
– darbas, kurį atliekant kūprinamasi;
– nepatogi darbo poza (klūpėjimas, darbas pasilenkus, darbas iškėlus rankas ir t. t.);
– kartotinis svorio kėlimas, perkėlimas, laikymas;
– greiti monotoniški judesiai;
– vibracija.
Neadekvatus vietinis raumenų tempimas, nervų kamienų spaudimas sąlygoja skausmus, raumenų, raiščių, sausgyslių pažeidimus. Profesinės lėtinės ligos dažnai tampa gamybinių traumų priežastimi.
Dėl profesinių ligų gydymo ir reabilitacijos patiriami didžiuliai nuostoliai, kai tuo tarpu jų būtų galima išvengti, laiku pasirūpinus šių ligų prevencija.
Juosmens, kojų ir rankų įtvarai tolygiai priglunda, optimaliai apspaudžia ir sutvirtina atitinkamas kūno vietas, tolygiai paskirsto krūvį, sumažina nuovargį ir skausmą.
Avalynės įdėklai tolygiai paskirsto pėdoms tenkantį krūvį, išlaiko pėdas taisyklingoje padėtyje, mažina kojų ir nugaros nuovargį bei skausmą.
Kompresinės kojinės fiziologiškai taisyklingai apspaudžia kojas, gerina kraujo apytaką, mažina kojų nuovargį ir tinimą, suteikia lengvų kojų pojūtį, saugo venas nuo papildomo krūvio ir jų išsiplėtimo.
Teigiama patirtis:
IĮ ,,KOVAS” (Panevėžys, pakėlimo mechanizmų, metalinių karkasų ir spyruoklinių blokų minkštiems baldams gamyba, dvipusių spyruoklinių čiužinių gamyba) savininkas Vilimas Raila:
„Mūsų įmonėje dirba 75 darbuotojai. Staklių darbą prižiūri kvalifikuoti darbuotojai. Daugelio metalo meistrų darbo padėtis yra stovima. Be to, juos nuolat vargina monotoniški alkūnės, riešo sąnarių judesiai. Tai dažna problema. Krovikų darbą apsunkina maudžiantys nugaros skausmai.
Administracijos personalą vargina nuolatinis sėdimas darbas prie kompiuterio netaisyklingoje padėtyje.
Bendradarbiaujant su AB „Ortopedijos technika“, darbuotojams, atsižvelgiant į jų darbo vietą ir darbo pobūdį, buvo pritaikyti tinkamiausi alkūnės ir riešo įtvarai, krovikams – nugaros įtvarai, administracijai – sėdėjimą koreguojančios pagalvėlės. Besiskundžiantys nugaros ar kelių skausmais išbandė ortopedinius avalynės įdėklus ir liko jais labai patenkinti“.
“AQ Wiring Systems” (Panevėžys, kabelių ir elektromechaninių sistemų tiekimas) gydytoja Gertrūda Lapienė:
„Mūsų įmonėje daug stovimo darbo. Pagrindinėje įmonės veikloje – laidų pynime – vyrauja monotoniški judesiai. Dažniausiai darbuotojai skundžiasi riešų alkūnių, nugaros skausmais. Turime ir savo masažistą, kuris periodiškai masažuoja maudžiančias darbuotojų kūno sritis.
Pastebėjome, jog pradėjus bendradarbiauti su AB „Ortopedijos technika“ ir aprūpinus darbuotojus riešo, alkūnės juosmens įtvarais, minėtų negalavimų sumažėjo.
Vieno cecho darbuotojams buvo atlikti kojų venų tyrimai, jie aprūpinti kompresinėmis kojinėmis. Šią pasiteisinusią praktiką ruošiamės pritaikyti ir kitame ceche“.
UAB „Baldai Jums” (Jonava, pagrindinė veikla – baldų gamyba ir eksportas) darbo saugos vyr.inžinierė Olga Mickevičienė:
„Siekiame darbuotojams užtikrinti sveikas ir saugias darbo sąlygas, todėl ypatingas dėmesys skiriamas darbuotojų sveikatos apsaugai, profesinių ligų prevencijai, fizinio aktyvumo skatinimui.
Įmonės darbuotojai – staklininkai, šlifuotojai, pakuotojai – dirba sunkų fizinį darbą, kuris neigiamai veikia darbuotojų sveikatą.
Kadangi gaminių surinkimo ceche daugiausia rankinio darbo, rankoms tenka didelis krūvis, vibracija, aprūpinome darbuotojus riešo įtvarais RT 1-8-3.
Pakavimo ceche – stovimas darbas, reikia sunkiai kelti, nugaros skausmai yra vienas dažniausių nusiskundimų, todėl pirkome darbuotojams juosmens-kryžkaulio įtvarus.
Pradėję naudoti ortopedinius gaminius, žmonės iš karto įvertino jų naudą. Sumažėjo nusiskundimų nugaros, rankų skausmais, žmonėms tiesiog lengviau dirbti. Po ilgos darbo dienos žmonės mažiau pavargsta, jaučiasi lengviau ir energingiau“.
Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, profilaktika ne tik pigiau kainuoja nei gydymas, bet ir suteikia geresnę gyvenimo kokybę.
Kasdien jus skaitau, aciu!